Šteina

Kaut arī 2020.gadā kopumā situācija maksātnespējas jomā ir uzlabojusies, tomēr pieaudzis to pārkāpumu apjoms, kam ir būtiska ietekme uz likumīgu un efektīvu maksātnespējas procesa norisi.

“Kopš reformām maksātnespējas jomā esam ievērojami pilnveidojuši maksātnespējas procesa administratoru uzraudzības mehānismus, arvien precīzāk nosakot riska faktorus, kuriem jāpievērš vislielākā uzmanība. Šobrīd atzīstami rezultāti ir sasniegti maksātnespējas procesa izmaksu kontrolē, kā rezultātā ir samazinājies maksātnespējas procesa administratoru pārkāpumu skaits saistībā ar nesamērīgu izmaksu segšanu no parādnieka līdzekļiem. Vienlaikus, vērtējot maksātnespējas procesa administratoru pārbaudēs konstatēto, pastiprinātu uzmanību pievēršam administratora rīcībai, vērtējot parādnieka slēgtos darījumus un pārvaldes institūciju locekļu darbību, ar kuru var būt nodarīti zaudējumi kreditoriem un kavēta sekmīga uzņēmējdarbības vides attīstība.

Tāpēc Maksātnespējas kontroles dienesta uzraudzības funkciju stiprināšana arī turpmāk būs mana prioritāte maksātnespējas jomas sakārtošanā”, saka I. Šteina.

Salīdzinot rezultātus veiktajās klātienes pārbaudēs maksātnespējas procesa administratoru un tiesiskā aizsardzības procesa uzraugošo personu prakses vietās 2020.gadā ar iepriekšējo gadu, secināms, kaut arī konstatēto pārkāpumu skaits, salīdzinot ar 2019.gadu nedaudz samazinājies, tomēr joprojām Maksātnespējas kontroles dienests 78% gadījumu konstatē pārkāpumus, no kuriem vairāk nekā puse ir būtiski pārkāpumi (skat. diagrammu). 

Klātienes pārbaužu rezultāti maksātnespējas procesa administratoru un tiesiskās aizsardzības procesa uzraugošo personu prakses vietās

  • parādnieka naudas līdzekļu nepamatota pārskaitīšana uz administratora kontu; 
  • valdes locekļu rīcības un darījumu, ar kuriem nodarīti zaudējumi kreditoriem, neizvērtēšana; 
  • nesamērīgas izmaksas speciālistu pieaicināšanā;
  • nepamatotu izmaksu segšana no parādnieka fiziskās personas naudas līdzekļiem;
  • uzraugošās personas uzraudzības pār parādnieka darbību neveikšana; 
  • nevēršanās tiesībaizsardzības institūcijās saistībā ar apstākļiem, kas var būt par pamatu kriminālprocesa uzsākšanai;  
  • ar kreditoriem nesaskaņota mantas pārdošana. 

Maksātnespējas kontroles dienests, konstatējot būtiskus pārkāpumus maksātnespējas procesā, vēršas tiesā ar pieteikumu par administratora atcelšanu no maksātnespējas procesa, piemēram, 2020. gada pirmajā pusgadā Maksātnespējas kontroles dienests tiesā iesniedza 11 pieteikumus par administratora atcelšanu no maksātnespējas procesa. 


Vienlaikus 2020. gadā pirmajā pusgadā Maksātnespējas kontroles dienests piecos gadījumos ir sniedzis ziņas tiesībaizsardzības institūcijām par pārbaudēs konstatētajiem apstākļiem, kas varētu būt par pamatu kriminālprocesa uzsākšanai.