TAP ir uzņēmēja brīvprātīga izvēle. TAP pieteikums jāiesniedz tiesā pēc parādnieka juridiskās adreses.
Ja pašnovērtējuma rezultātā secināts, ka TAP ir atzīstams par piemērotāko finanšu grūtību risinājumu, nekavējoties jāuzsāk TAP pieteikuma sagatavošana.
Maksātnespējas kontroles dienests ir sagatavojis un aicina izmantot
Veidlapu TAP pieteikuma iesniegšanai
Ņemot vērā, ka Maksātnespējas likuma 32. pantā ir paredzēti dažādi subjekti, kas var iesniegt TAP pieteikumu (piemēram, gan juridiskās personas, gan individuālie komersanti), aizpildot veidlapu, lieko informāciju jāizdzēš.
Pieteikumam pievienojami dokumenti*, kas apstiprina:
- apstākļus, uz kuriem pieteikums pamatots;
- juridiskās personas maksātnespējas procesa depozīta samaksu gadījumā, kad tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumu iesniedz atkārtoti gada laikā;
- uzraugošās personas amata kandidāta piekrišanu tikt ieceltam par uzraugošo personu un apliecinājumu par atbilstību Maksātnespējas likuma 12.3 panta prasībām, kā arī par spēju nodrošināt pienākumu izpildi, ja attiecībā uz parādnieku pastāv pārrobežu elements.
*Pievienojamie dokumenti noteikti Civilprocesa likuma 341.2 pantā.
Parādniekam TAP nav obligāts un nav pienākums par to iesniegt pieteikumu. TAP ir parādnieka brīvprātīga izvēle, ja tam radušās vai tuvākajā laikā radīsies finansiālas grūtības un tas vēlas turpināt veiksmīgu saimniecisko darbību.
Parādniekam, iesniedzot TAP pieteikumu ir jāiemaksā valsts nodeva – nodeva 300 euro apmērā. Informācija par Valsts nodevām un tiesu kontiem.
TAP tiek uzsākts brīdī, kad tiesa pieņem TAP pieteikumu un ierosina TAP lietu ar lēmumu.
Parādniekam ir pienākums informēt zvērinātu tiesu izpildītāju, kura lietvedībā atrodas lietas:
- par piespriesto, bet no parādnieka nepiedzīto summu piedziņu;
- lietas par saistību izpildīšanu tiesas ceļā.
Tāpat Parādniekam ir pienākums informēt darbinieku pārstāvjus, ja ir izveidota darbinieku arodbiedrība vai ievēlēti darbinieku pilnvaroti pārstāvji, par tiesiskās aizsardzības procesa lietas ierosināšanu.