Tiesiskās aizsardzības process ir pasākumu kopums, kas dod iespēju parādniekam, kas nonācis finansiālās grūtības vai uzskata, ka tajās nonāks, atjaunot spēju nokārtot savas saistības.

N.B. TAP nepalīdzēs parādniekam pārvarēt viņa finansiālās grūtības, ja parādniekam nebūs skaidras vīzijas un biznesa plāna, kā restrukturizēt savu uzņēmumu.

TAP norisi uzrauga TAP uzraugošā persona. Par TAP uzraugošo personu var būt rīcībspējīga fiziskā persona, kurai ir tiesības uzturēties un tikt nodarbinātai Latvijā visu tiesiskās aizsardzības procesa norises laiku un uz kuru neattiecas šajā likumā noteiktie ierobežojumi.

TAP, kas uzsākti ar 2023. gada 15. septembri, par TAP uzraugošo personu varēs būt:

1) maksātnespējas procesa administrators (turpmāk - administrators), kuram ir augstākā izglītība ekonomikas, vadības vai finanšu jomā. Administrators, kuram nav augstākās izglītības ekonomikas, vadības vai finanšu jomā, par TAP uzraugošo personu var būt, ja tiek pieaicināts finanšu jomas speciālists, kuram ir augstākā izglītība attiecīgajā jomā;

2) zvērināts revidents;

3) rīcībspējīga fiziskā persona, kurai ir tiesības uzturēties un tikt nodarbinātai Latvijā visu tiesiskās aizsardzības procesa norises laiku un uz kuru neattiecas Maksātnespējas likumā noteiktie ierobežojumi, un kurai ir augstākā izglītība ekonomikas, vadības vai finanšu jomā.  

Attiecībā uz kritērijiem norādāms, ka, ņemot vērā TAP mērķi, jēgu un norisi, kritērijiem nebūtu jāfokusējas uz juridisku zināšanu noteikšanu, bet gan tādu prasmju paredzēšanu, kas sniegtu atbalstu parādniekam saimnieciskās darbības kontekstā, vienlaikus raisot gan kreditoriem, gan valstij (un secīgi visai sabiedrībai kopumā) pārliecību par ekonomiski pamatotām darbībām pasākumu plānā.

Izņēmums ir personas, uz kurām attiecas Maksātnespējas likuma 12.3 panta otrajā un trešajā daļā noteiktie ierobežojumi.

Pēc sekmīgas TAP īstenošanas parādnieks ir nokārtojis savus parādus un turpina savu uzņēmējdarbību.

TAP tiek uzsākts brīdī, kad tiesa pieņem TAP pieteikumu un ierosina TAP lietu.

Pēc TAP ierosināšanas parādniekam ir jāizstrādā TAP pasākumu plāns, tas jāsaskaņo ar kreditoru vairākumu un jāiesniedz tiesā apstiprināšanai.

N.B. Pēc TAP ierosināšanas vēl nav zināms, vai kreditoru vairākums saskaņos parādnieka izstrādāto TAP pasākumu plānu un vai tiesa to apstiprinās.

TAP uzsākšanu var lūgt juridiskās personas, personālsabiedrības, individuālais komersants, ārvalstī reģistrēta persona, kas veic pastāvīgu saimniecisko darbību Latvijā, un lauksaimniecības produktu ražotājs, iesniedzot tiesā attiecīgu pieteikumu.

TAP lietu tiesa izskata pēc parādnieka juridiskās adreses, kas parādniekam bija reģistrēta trīs mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā.

Parādniekam nav pienākuma iesniegt tiesā pieteikumu par TAP ierosināšanu.

TAP ir parādnieka brīvprātīga izvēle, ja radušās vai tuvākajā laikā radīsies finansiālas grūtības un ir vēlme turpināt saimniecisko darbību.

Jā, parādniekam, iesniedzot TAP pieteikumu, ir jāiemaksā valsts nodeva – nodeva par darbības veikšanu – pieteikuma izskatīšanu tiesu iestādē.

Valsts nodevas apmērs ir 300 eiro.

Ar TAP ierosināšanas brīdi:

1) tiek apturēta spriedumu izpildes lietvedība pret parādnieku, bet TAP, kas uzsākti ar 2023. gada 15. septembri, tiks apturēta spriedumu izpildes lietvedība pret parādnieku, izņemot lietās par darba samaksas piedziņu un citiem darbinieku prasījumiem, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām vai ir ar tām saistīti, un lietas par prasījumiem, kas minēti Komercdarbības atbalsta kontroles likuma IV un V nodaļā;

2) aizliegts nodrošinātajam kreditoram prasīt ieķīlātās parādnieka mantas pārdošanu, izņemot, ja tas rada būtisku kaitējumu šā kreditora interesēm (tajā skaitā pastāv ieķīlātās mantas iznīcināšanas draudi, ievērojami samazinājusies ieķīlātās mantas vērtība);

3) aizliegts kreditoram iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu;

4) aizliegts veikt parādnieka likvidāciju;

5) apturas līgumsoda pieaugums;

6) apturas procentu pieaugums;

7) apturas nokavējuma naudas (arī tad, ja tā noteikta kā līgumsods) pieaugums;

8) apturas nodokļu prasījumu nokavējuma naudas pieaugums;

9) TAP, kas uzsākti ar 2023.gada 15. septembri būs aizliegts kreditoram un citam piegādātājam vai pakalpojumu sniedzējam izvairīties no izpildāmu līgumu izpildes vai tos izbeigt, paātrināt vai citādi pārveidot parādniekam nelabvēlīgā veidā.

Parādniekam ir pienākums informēt zvērinātu tiesu izpildītāju, kura lietvedībā atrodas lietas par piespriesto, bet no parādnieka nepiedzīto summu piedziņu un lietas par saistību izpildīšanu tiesas ceļā, par tiesiskās aizsardzības procesa lietas ierosināšanu.

Parādniekam ir jāizstrādā TAP pasākumu plāns, tas jāsaskaņo ar kreditoru vairākumu un jāiesniedz apstiprināšanai tiesā.

TAP pasākumu plāns atspoguļo parādnieka faktisko finansiālo situāciju, plānotās metodes un naudas plūsmas prognozes finansiālo grūtību atrisināšanai. Precīza plānā iekļaujamā informācija noteikta Maksātnespējas likuma 40. pantā.

TAP pasākumu plānu izstrādā pats parādnieks vai arī tā nolīgts speciālists, t.i., likums neuzliek par pienākumu TAP plānu izstrādāt TAP uzraugošajai personai.

Jā, TAP pasākumu plāns ir jāizstrādā 2 mēnešu laikā no dienas, kad tiesa pieņēmusi lēmumu ierosināt TAP lietu.

Parādnieks var vienoties ar kreditoru vairākumu par TAP pasākumu plāna izstrādes termiņa pagarināšanu vēl par 1 mēnesi, par pagarināšanu nekavējoties informējot tiesu.

TAP, kas uzsākti ar 2023. gada 15. septembri, TAP pasākumu plāns būs jāizstrādā atbilstoši Maksātnespējas likuma 40. panta otrās daļas noteiktajam termiņam. Proti, TAP pasākumu plāns jāizstrādā un jāsaskaņo, kamēr spēkā būs TAP ierosināšanas sekas – divu mēnešu laikā. Noteikto termiņu ar tiesas lēmumu varēs pagarināt uz laiku līdz sešiem mēnešiem no tiesas lēmuma par TAP lietas ierosināšanu, ja tam piekritīs  kreditoru vairākums, pamatojoties uz parādnieka motivētu pieteikumu, kurā norādītas TAP pasākumu plāna izstrādei un tā saskaņošanai veiktās darbības, kā arī skaidroti pagarināšanas pamatotības pieņēmumi. Par TAP lietas ierosināšanas seku pagarināšanu un termiņu parādnieks nekavējoties informē TAP uzraugošo personu un kreditorus.

Jā, TAP pasākumu plāns ir jāsaskaņo ar parādnieka kreditoriem.

Izstrādājot TAP pasākumu plānu, parādniekam ir tiesības sasaukt kreditoru sapulci.

TAP pasākumu plāns ir jānosūta saskaņošanai visiem kreditoriem.

TAP pasākumu plāns uzskatāms par saskaņotu, ja to atbalsta gan nodrošinātie, gan nenodrošinātie kreditori šādā apmērā:

1) nodrošināto kreditoru grupā – nodrošinātie kreditori, kuru galvenie prasījumi kopumā veido divas trešdaļas no kopējās nodrošināto kreditoru galveno prasījumu summas;

2) nenodrošināto kreditoru grupā – tie nenodrošinātie kreditori, kuru galvenie prasījumi kopumā veido vairāk nekā pusi no kopējās nenodrošināto kreditoru galveno prasījumu summas.

TAP, kas uzsākti ar 2023.gada 15. septembra, ja parādniekam TAP pasākumu plāna īstenošanai nepieciešams saņemt nodokļu administrācijas piekrišanu, saskaņošanas termiņu nodokļu administrācijai nosaka ne īsāku par 21 dienu no dienas, kad TAP pasākumu plāns uzskatāms par iesniegtu nodokļu administrācijai.

N.B. Papildus kreditoru saskaņojumam TAP uzraugošā persona sniedz atzinumu tiesai par TAP pasākumu plāna atbilstību Maksātnespējas likumam. TAP, kas uzsākti ar 2023.gada 15. septembra pirms TAP pasākumu plāna nodošanas kreditoriem un iesniegšanas apstiprināšanai tiesā atzinumu par šo plānu sniegs TAP uzraugošā persona. Atzinumu par TAP pasākumu plānu tiesiskās aizsardzības procesa uzraugošā persona nodos parādniekam, kuram tas būs jāiesniedz tiesā.

Parādnieks izstrādāto un ar kreditoriem saskaņoto TAP pasākumu plānu iesniedz tiesai apstiprināšanai.

Parādnieks uzsāk TAP pasākumu plāna īstenošanu.

TAP pasākumu plāns pēc apstiprināšanas tiesā ir saistošs arī tiem kreditoriem, kuri nav devuši piekrišanu TAP pasākumu plānam.

TAP īstenošanas termiņš ir 2 gadi no dienas, kad tiesa apstiprinājusi TAP pasākumu plānu. TAP, kas uzsākti ar 2023.gada 15. septembra TAP īstenošanas termiņu var noteikt ilgāku, bet ne ilgāku par četriem gadiem, šādu nepieciešamību izskaidrojot TAP pasākumu plānā.

TAP īstenošanas termiņu var pagarināt vēl par 2 gadiem, ja tam piekrīt kreditoru vairākums. Šādā gadījumā TAP pasākumu plāns ir jāgroza, jāsaskaņo ar kreditoru vairākumu un jāiesniedz apstiprināšanai tiesā.

Jā, tādā gadījumā TAP pasākumu plāna grozījumi ir saskaņojami ar kreditoru vairākumu un kopā ar TAP uzraugošās personas atzinumu iesniedz apstiprināšanai tiesā.

N.B. Tikai tad, kad tiesa ir apstiprinājusi TAP pasākumu plāna grozījumus, tie kļūst saistoši parādniekam un tā kreditoriem.

Jā, parādniekam pēc TAP pasākumu plāna apstiprināšanas un TAP īstenošanas laikā ir aizliegts:

1) slēgt jebkādus darījumus vai veikt darbības, kas var pasliktināt viņa finansiālo stāvokli vai kaitēt kreditoru kopuma interesēm;

2) izsniegt aizdevumus (kredītus), izņemot gadījumus, kad aizdevumu (kredītu) izsniegšana ir parādnieka pamatdarbība un tas ierakstīts tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānā;

3) dot galvojumus, dāvināt vai ziedot, piešķirt parādnieka valdes un padomes locekļiem prēmijas vai cita veida mantisku papildu atlīdzību;

4) atsavināt vai apgrūtināt ar lietu tiesībām nekustamo īpašumu, izņemot, ja tas paredzēts TAP pasākumu plānā;

5) sadalīt un izmaksāt dividendēs peļņu;

6) pildīt mantiskās saistības, kas nav ietvertas TAP pasākumu plānā.

Jā, parādniekam pēc TAP pasākumu plāna apstiprināšanas un TAP īstenošanas laikā ir šādi pienākumi:

1) pildīt TAP pasākumu plānu;

2) visu peļņu novirzīt TAP īstenošanai;

3) segt TAP izmaksas;

4) ne retāk kā reizi mēnesī rakstveidā ziņot TAP uzraugošajai personai vai kreditoriem, ja TAP uzraugošā persona nav iecelta, par TAP pasākumu plāna izpildi;

5) pēc TAP uzraugošās personas, ja tāda iecelta, pieprasījuma nekavējoties rakstveidā tai sniegt visas ziņas par TAP pasākumu plāna īstenošanu un nodrošināt iespēju klātienē pārbaudīt parādnieka saimniecisko darbību un dokumentus;

6) TAP, kas uzsākti ar 2023. gada 15. septembri, ja TAP nav iecelta TAP uzraugošā persona, pēc kreditora pieprasījuma sniegt tam visas ziņas par TAP pasākumu plāna īstenošanu;

7) nekavējoties ziņot TAP uzraugošajai personai, ja tāda iecelta, par jebkādiem apstākļiem, kuru dēļ parādnieks nespēs pildīt TAP pasākumu plānu;

8) paziņot TAP uzraugošajai personai, ja tāda iecelta, par savas juridiskās adreses maiņu un jebkurām citām izmaiņām, kas ierakstāmas publiskajos reģistros;

9) TAP, kas uzsākti ar 2023. gada 15. septembri, ja TAP nav iecelta TAP uzraugošā persona, paziņot kreditoriem un tiesai par savas juridiskās adreses maiņu;

10) ziņot TAP uzraugošajai personai, ja tāda iecelta, par katru būtisku notikumu parādnieka darbībā; 11) TAP, kas uzsākti ar 2023. gada 15. septembri, ja TAP nav iecelta TAP uzraugošā persona, piecu dienu laikā pēc tam, kad pasludināts nolēmums TAP īstenošanu, iesniegt atbildīgajai iestādei, kas kārto maksātnespējas reģistru, apstiprinātu TAP pasākumu plānu;

12) TAP, kas uzsākti ar 2023. gada 15. septembri, ja TAP nav iecelta TAP uzraugošā persona, piecu dienu laikā pēc tam, kad pieņemts tiesas lēmums par TAP pasākumu plāna grozījumu apstiprināšanu, iesniegt atbildīgajai iestādei, kas kārto maksātnespējas reģistru, tiesas apstiprinātus TAP pasākumu plāna grozījumus.

TAP izbeidz tiesa pēc savas iniciatīvas vai pēc parādnieka pieteikuma.

Tiesa izbeidz TAP, ja:

1) TAP pasākumu plāns nav saskaņots noteiktajā kārtībā un termiņā ar kreditoru vairākumu;

2) TAP pasākumu plāns neatbilst Maksātnespējas likuma prasībām.

Tiesa izbeidz TAP un pasludina juridiskās vai fizskās personas maksātnespējas procesu, ja parādniekam gada laikā otro reizi ierosināts TAP, bet tas nav pasludināts.

Parādnieks iesniedz tiesai pieteikumu par TAP izbeigšanu, ja ir izpildījis TAP pasākumu plānu.

Parādnieks iesniedz tiesai maksātnespējas procesa pieteikumu, vienlaikus lūdzot izbeigt TAP, ja nespēj nokārtot TAP pasākumu plānā noteiktās saistības.

Parādniekam un tā kreditoriem noteiktie rīcības ierobežojumi tiek atcelti un parādnieks turpina darboties civiltiesiskajā apritē pilnā apmērā kā pirms TAP.

Jā, gadījumā, ja TAP pasākumu plāna īstenošanai vai grozīšanai nepieciešams saņemt VID piekrišanu, ir jāievēro speciālie nosacījumi, kas noteikti likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.1 un 24.2 pantā.

Atbilstoši likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.2 panta pirmajai daļai, ja nodokļu maksātājam TAP pasākumu plāna īstenošanai vai tā grozīšanai nepieciešams saņemt nodokļu administrācijas rakstveida piekrišanu, nodokļu maksātājs (parādnieks)10 dienu laikā no dienas, kad tiesā ierosināta TAP lieta, iesniedz nodokļu administrācijai iesniegumu, kurā norādīta šāda informācija:

1) komersanta nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese;

2) apstākļi, kuru dēļ komercsabiedrība nav spējīga izpildīt saistības;

3) visu komercsabiedrības aktīvu kopējā summa.

Iesniegumam nodokļu maksātājs (parādnieks) pievieno:

1) TAP pasākumu plānu, kas sagatavots atbilstoši Maksātnespējas likumam;

2) bilanci un peļņas vai zaudējumu aprēķinu ar paskaidrojumiem par katru posteni, kuros ietverta informācija par laikposmu no gada sākuma un kuri sastādīti ne vēlāk kā mēnesi pirms TAP pieteikuma iesniegšanas tiesā.

Ja TAP pasākumu plāns pēc nodokļu administrācijas lēmuma paziņošanas līdz tā apstiprināšanai tiesā precizēts vai izteikts jaunā redakcijā, nodokļu administrācija to izskata atkārtoti likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24.1 pantā norādītajā kārtībā.