Informācija presei Jaunumi

Ierobežota uzņēmumu saimnieciskā aktivitāte Covid-19 pandēmijas apstākļos ir radījusi finansiālos sarežģījumus uzņēmējiem. Palīgs šādos gadījumos var būt tiesiskās aizsardzības process (TAP) un ieguvums no tā - uzņēmuma glābšana no bankrota un sekmīga saimnieciskās darbības turpināšana, gūstot peļņu.

Tiesiskās aizsardzības process

Saskaņā ar likumu, TAP ir tiesiska rakstura pasākumu kopums ar mērķi atjaunot parādos nonākuša uzņēmēja spēju nokārtot savas saistības un turpināt komercdarbību. TAP sekmīgā īstenošanā ieguvējs ir ne tikai pats parādnieks, bet arī kreditori, tādējādi arī kreditoru interese TAP norisē ir liela, jo kreditoru prasījumi tiek apmierināti lielākā vai pilnā apmērā atšķirībā no parādnieka maksātnespējas procesa, kā rezultātā notiek uzņēmuma likvidācija.

Parādnieka ieguvumi no TAP

Grūtībās nonākušajam uzņēmējam TAP saskaņā ar Maksātnespējas likuma 37. pantu nodrošina aizliegumu kreditoram iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu un veikt individuālas piedziņas darbības. Tāpat arī nodrošina nodokļu prasījumu nokavējuma naudas aprēķināšanas un nokavējuma naudas pieauguma apturēšanu, līgumsoda un tā procentu pieauguma apturēšanu, kā arī un aizliegumu veikt parādnieka likvidāciju u.c.

Vai TAP ir piemērots tieši manam uzņēmumam

Šajā gadījumā ieteikums izvērtēt produktu vai pakalpojumu pieprasījuma potenciālu, proti, vai turpinot piedāvāt konkrētos produktus vai pakalpojumus, arī turpmāk būs pietiekošs pieprasījums, lai uzņēmums spētu iegūt darbības nodrošināšanai nepieciešamos līdzekļus. Tāpat aicinām izvērtēt finanšu rādītāju stabilitāti – tas ir, vai uzņēmuma pamata finanšu rādītāji ir pietiekoši stabili, lai veiktu restrukturizāciju, turpinātu darbību un nākotnē arī attīstītos. Svarīga ir arī darbības sabalansētība – tas nozīmē izvērtēt, vai uzņēmums nav pārāk atkarīgs no konkrēta piegādātāja vai klienta, kas var radīt augstu darbības risku nākotnē, bet šis noteikti nebūs iemesls, lai neuzsāktu TAP, bet gan tieši TAP ietvaros šo jomu sakārtotu. 

TAP uzsākšana

TAP ir uzņēmēja brīvprātīga izvēle. Iesniedzot tiesā pieteikumu pēc parādnieka juridiskās adreses, TAP uzsākšanu var lūgt:

  • juridiskās personas;
  • personālsabiedrības;
  • individuālie komersanti;
  • ārvalstīs reģistrētas personas, kas veic pastāvīgu saimniecisko darbību Latvijā;
  • lauksaimniecības produktu ražotāji.

Pieteikumam pievienojami dokumenti*, kas apstiprina:

  • valsts nodevas un citu tiesas izdevumu samaksu likumā noteiktajā kārtībā un apmērā;
  • apstākļus, uz kuriem pieteikums pamatots;
  • juridiskās personas maksātnespējas procesa depozīta samaksu gadījumā, kad tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumu iesniedz atkārtoti gada laikā.

*Pievienojamie dokumenti noteikti Civilprocesa likuma 341. pantā.

TAP izmaksas

            Valsts nodeva par TAP pieteikuma iesniegšanu tiesā ir 145 eiro. Parādniekam jārēķinās, ka tās nebūs vienīgās TAP izmaksas, piemēram, sekmīgai TAP īstenošanai būs nepieciešams algot finanšu speciālistu.

TAP pasākumu plāns

Ja tiesa pēc pieteikuma satura pārbaudīšanas pieņem lēmumu ierosināt TAP lietu, tad divu mēnešu laikā parādniekam uzdevums iesniegt TAP pasākumu plānu*, kas pielīdzināms biznesa plānam un paredz metodes un instrumentus, ar kuriem plānots atjaunot parādnieka maksātspēju.

*TAP pasākumu plāna saturs noteikts Maksātnespējas likuma 40. pantā. 

Labās prakses vadlīnijas

Tieslietu ministrija izstrādājusi Labās prakses vadlīnijas lēmumu pieņemšanas procesā uzņēmumiem, kas nonākuši finanšu grūtībās, kuru mērķis ir palīdzēt uzņēmumiem Latvijā, kas saskaras vai drīzumā var saskarties ar finanšu grūtībām, savlaicīgi un proaktīvi risināt šīs grūtības, izmantojot efektīvāko rīcības plānu. Tāpat Maksātnespējas kontroles dienesta tīmekļa vietnē ir atrodamas vadlīnijas Parādu ārpustiesas restrukturizācija Latvijā.