Jaunumi


2019. gada 6. un 7. jūnijā Maksātnespējas kontroles dienesta pārstāvji piedalījās Eiropas maksātnespējas un restrukturizācijas profesionāļu asociācijas Austrumeiropas valstu komitejas (International Association of Restructuring, Insolvency & Bankruptcy Professionals (INSOL) Europe, Eastern European Countries' Committee) rīkotajā konferencē par finansiālās grūtībās nonākušu uzņēmumu atveseļošanas iespējām "Kā rīkoties, ja uzņēmums nonācis finansiālās grūtībās" ("Navigating the journey of distressed companies"). 

Konferencē tika aplūkoti rīki, kas ir ļāvuši paaugstināt veiksmīgas uzņēmumu reorganizācijas iespējas Slovēnijas pieredzes kontekstā, kā arī pārrunātas citas aktualitātes maksātnespējas nozarē.

Profesors Marko Simoneti prezentēja Slovēnijas maksātnespējas sistēmu, kas tika ieviesta, reaģējot uz Slovēnijas finanšu krīzi 2009. - 2013. gadā. Reformas rezultātā tika ieviestas divu veidu maksātnespējas procedūras - restrukturizācija lieliem uzņēmumiem ar aktīviem un likvidācija maziem uzņēmumiem bez aktīviem. Attiecībā uz restrukturizāciju, ievērojama loma procedūrās tika piešķirta kreditoriem, samazinot tiesas lomu.

Jāatzīmē, ka konferencē īpaši tika uzsvērta Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas "Par preventīvās pārstrukturēšanas regulējumu, otro iespēju un pārstrukturēšanas, maksātnespējas un saistību dzēšanas procedūru efektivitātes palielināšanas pasākumiem un ar ko groza Direktīvu 2012/30/ES" nozīme restrukturizācijas pasākumu veicināšanas kontekstā. Minētās direktīvas mērķis ir harmonizēt Eiropas Savienības dalībvalstu normatīvo regulējumu uzņēmumu restrukturizācijas jomā, kā arī nodrošināt agrās brīdināšanas mehānismu ieviešanu dalībvalstīs, ļaujot laicīgi identificēt finanšu riskus uzņēmumos un piemērot pasākumus to novēršanai.

Tika pārrunāta aktīvu vērtības saglabāšanas nozīme maksātnespējas procesā, kā arī IT izmantošana elektroniskajās izsolēs. Slovēnijā e-izsoles tika ieviestas 2014. gadā, un, atšķirībā no Latvijas un Igaunijas, tajās iespējams piedalīties arī ārvalstniekiem, kas ievērojami palielina izsoļu dalībnieku skaitu.

Vienlaikus uzmanība tika veltīta administratora iecelšanas jautājumiem maksātnespējas procesā – paneļdiskusijas laikā konferences dalībnieki apmainījās viedokļiem par to, vai ir pareizi administratora izvēli uzticēt IT sistēmām, vai tomēr šis jautājums ir izlemjams tiesnesim. 

Tika pārrunāts arī atklātības ievērošanas princips maksātnespējas procedūrās, aplūkojot dažādu procesā iesaistīto personu – parādnieka pārstāvja, kreditoru un trešo personu tiesības saņemt informāciju par procesu.