Jaunumi

Ceturtdien, 2018.gada 26.jūlijā, notika Maksātnespējas kontroles dienesta (MKD) rīkotais informatīvais pasākums maksātnespējas procesa administratoriem (turpmāk - administratori), kurā MKD speciālisti administratoriem sniedza informāciju par veiktajās pārbaudēs prakses vietā konstatēto un aktuālajām sūdzībām par administratora rīcību. Pasākumu šodien apmeklēja 49 maksātnespējas administratori. Savukārt Datu valsts inspekcija informēja par būtiskākajām izmaiņām personas datu apstrādē.

Kā zināms, no 2017. gada 1. jūlija papildu esošajiem administratoru uzraudzības līdzekļiem MKD uzsāka veikt pārbaudes administratora prakses vietās, kas nodrošina iespēju savlaicīgi un vispusīgi pārliecināties par administratora rīcības pamatotības iemesliem, kā arī iegūt noteiktus ar maksātnespējas procesu saistītus dokumentus. Atbilstoši tajās konstatētajam, 2018.gada pirmajā pusgadā sagatavoti 37 pārbaudes ziņojumi, no kuriem 6 ar pozitīvu atzinumu, ar iebildumiem – 23 atzinumi, savukārt ar negatīvu atzinumu – 7.

2018. gadā palielināts visa veida pārbaužu skaits, pastiprināti pievēršot uzmanību pēc izsoles procedūras veicamo darbību apjomam, izmaksu atbilstībai procesa likumīgas un efektīvas norises nodrošināšanā, kā arī administratora pilnvaroto personu un pieaicināto speciālistu veicamo darbību apjomam.

MKD veic trīs veidu pārbaudes: plānotas pārbaudes, neplānotas pārbaudes un ieteikumu ieviešanas pārbaudes. 2017.gadā veiktajās desmit plānotajās un 13 neplānotajās pārbaudēs pārbaudīti 32 maksātnespējas procesi, no kuriem 24 ir juridiskās personas un 8 fiziskās personas maksātnespējas procesi. Savukārt 2018. gada pirmajā pusgadā 12 plānotajās un 27 neplānotajās pārbaudēs pārbaudīti 49 maksātnespējas procesi, no kuriem 37 juridiskās personas un 12 fiziskās personas maksātnespējas procesi.

Neplānotās pārbaudes veiktas izskatot sūdzību, vai uzraudzības gaitā iegūto informāciju, kas norādīja uz pārbaudes nepieciešamību; gadījumos, kad operatīvi bija nepieciešams saņemt dokumentus vai informāciju; kā arī nodrošinot uzraudzību pār maksātnespējas procesiem, kuriem ir nozīme komerctiesiskajā vidē un ekonomikā.

Ņemot vērā pārbaudes ziņojumos konstatēto, ka pārkāpumi ir ietekmējuši efektīvu un likumīgu procesa norisi, ir pieņemti pieci lēmumi, kuros administratora rīcībā ir atzīti normatīvo aktu pārkāpumi. Savukārt, konstatējot, ka pārkāpumi ir būtiski ietekmējuši efektīvu un likumīgu procesa norisi, tiesā iesniegti seši pieteikumi par administratora atcelšanu.

Galvenie secinājumi 2018.gada pirmajā pusgadā veikto pārbaužu rezultātā: lietas tiek vestas citā nevis administratora prakses vietā, netiek uzrādīti visi pamatojošie dokumenti (tajā skaitā izmaksu pamatojošie); administratora pienākumus procesā pilda cits administrators, pieaicinātais speciālists, trešā persona, finansētājs; administrators nepārliecinās par speciālista sniegto pakalpojumu pamatojumu; jautājumu par rīcību ar trešajai personai piederošo mantu nodod lemšanai kreditoru sapulcei; nav nodrošināta pārskatāma naudas plūsma un sakārtota grāmatvedība; kreditoru maldināšana; mantas un dokumentu neesamības gadījumā netiek veiktas darbības, kas vērstas uz informācijas iegūšanu par procesu; papildus depozītam fiziskās personas maksātnespējas procesā pieprasa segt PVN; fiziskās personas maksātnespējas procesu vada pats parādnieks, jautājumu par prettiesisku parādnieka mantas pārdošanu risina civiltiesiskā kārtā.

Vienlaikus pārbaudēs ir konstatēti pārkāpumi, kurus citādi būtu praktiski neiespējami konstatēt, piemēram, lai gan procesā iesaistītajām personām vairāku mēnešu garumā tika sniegta informācija, ka norisinās parādnieka grāmatvedības audits, konstatēts, ka faktiski ar vilcināšanos norisinās dokumentu inventarizācija, vai parādnieks pats vada savu fiziskās personas maksātnespējas procesu, kas tika konstatēts no pārbaudē iegūtās parādnieka un administratora sarakstes.

Kopumā par 2018. gada pirmo pusgadu saņemtas 73 sūdzības, pieņemti 56 lēmumi, no kuriem 21 gadījumā atzīti pārkāpumi administratora rīcībā. Savukārt salīdzinoši ar 2017. gadu – pirmajā pusgadā saņemtas 84 sūdzības, pieņemti 84 lēmumi, no kuriem 29 gadījumos atzīti pārkāpumi, bet otrajā pusgadā saņemtas 48 sūdzības, pieņemts 61 lēmums un atzīts 21 pārkāpums.

Izplatītākās sūdzības ir par parādnieka slēgto darījumu neizvērtēšanu, administratora nevēršanos tiesībsargājošajās iestādēs par parādnieka pārstāvja rīcību, nepamatotu atlīdzības ieturēšanu, administratora bezdarbību, termiņu kavējumiem, t.sk., attiecībā uz informācijas sniegšanu.